preloader

سونوگرافی جنین

سونوگرافی جنین

سونوگرافی جنین ابزار مهمی برای تیم مراقبت های بهداشتی برای بررسی سلامت جنین و رشد و تکامل نوزاد میباشد و همچنین می‌تواند برای والدین هیجان‌انگیز باشد زیرا نگاه اولیه به نوزاد در حال رشد را ارائه می‌دهد. از سونوگرافی بارداری برای سنجش سایر جنبه های بارداری نیز استفاده می شود، مانند بررسی مقدار مایع آمنیوتیک و محل جفت. در برخی موارد، سونوگرافی جنین ممکن است برای بررسی مشکلات احتمالی یا کمک به تشخیص یک مشکل پزشکی استفاده شود.

در طول سونوگرافی جنین، دستگاهی به نام مبدل بر روی شکم فرد باردار قرار می گیرد. یا در برخی موارد ممکن است در واژن یا در ناحیه بین واژن و مقعد قرار گیرد. امواج صوتی به الگویی از مناطق روشن و تاریک تبدیل می شوند. مانند تصویر زیر، تصویری از جنین بر روی صفحه نمایش ایجاد می کند.

خطرات ناشی از سونوگرافی جنین کم است. اما مانند تمام روش های پزشکی، خطراتی را به همراه دارد. سونوگرافی جنین فقط باید به دلایل پزشکی به عنوان بخشی از مراقبت های دوران بارداری و بر اساس توصیه پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مجاز انجام شود.

 

انواع سونوگرافی جنین

سونوگرافی استاندارد: این آزمایش از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر دو بعدی بر روی صفحه نمایش کامپیوتر استفاده می کند.

سونوگرافی داپلر: این آزمایش حرکت خون را از طریق بند ناف، در قلب نوزاد یا بین نوزاد و جفت نشان می دهد.

سونوگرافی سه بعدی :این آزمایش تصویری واقعی از یک نوزاد متولد نشده را نشان می دهد.

سونوگرافی اولتراسوند: اولتراسوند از یک گره الکترونیکی به نام مبدل برای ارسال و دریافت امواج صوتی استفاده می کند. در طول عمل از اشعه استفاده نمی شود. مبدل بر روی شکم حرکت می کند و امواج صوتی در پوست، ماهیچه، استخوان و مایعات با سرعت های مختلف حرکت می کنند. امواج صوتی مانند یک پژواک از کودک منعکس می شود و به مبدل باز می گردد. مبدل امواج صوتی را به تصویر الکترونیکی روی صفحه کامپیوتر تبدیل می کند

 

چرا ممکن است به سونوگرافی جنین نیاز داشته باشم؟

سونوگرافی جنین بخشی از مراقبت های دوران بارداری در ایالات متحده است، زیرا این یک روش کم خطر است که اطلاعات مهمی را ارائه می دهد. یک سونوگرافی معمول قبل از تولد می تواند نقص یا سایر مشکلات جنین را بررسی کند از جمله. موارد زیر قابل بررسی است:

شکم و معده

بازوها، پاها و سایر اعضای بدن

پشت گردن

سر و مغز

حفره ها و دریچه های قلب

کلیه ها

قرار دادن جفت

ستون فقرات

بند ناف

مثانه

 

سونوگرافی جنین همچنین می تواند نشان دهد:

اگر زنی چند نوزاد باردار باشد

سن حاملگی نوزاد

محل قرار دادن سوزن هنگام برداشتن مایع آمنیوتیک (آمنیوسنتز)

اینکه آیا یک فئوس به درستی رشد می کند

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است دلایل دیگری برای درخواست سونوگرافی جنین داشته باشد.

 

خطرات سونوگرافی جنین چیست؟

همه روشهای پزشکی خطراتی دارند. خطرات این روش عبارتند از:

ناراحتی خفیف از مبدل در شکم یا واژن

واکنش به پوشش لاتکس برای مبدل، در صورت داشتن حساسیت به لاتکس

در برخی موارد، سونوگرافی ممکن است مشکلی را نشان دهد که وجود ندارد، که به آن مثبت کاذب می گویند. این تست همچنین می‌تواند مشکلی را که وجود دارد نشان ندهد که به آن منفی کاذب می‌گویند. در برخی موارد، ممکن است پس از سونوگرافی جنین به آزمایش های اضافی نیاز باشد.

گاهی اوقات سونوگرافی جنین در محیط های غیرپزشکی ارائه می شود. این به عنوان راهی برای دادن تصاویر یا فیلم های یادگاری برای والدین انجام می شود. در این موارد، ممکن است کارکنان آموزش ندیده تصاویر را اشتباه بخوانند و به والدین اطلاعات نادرست بدهند. حتما سونوگرافی جنین را توسط کادر پزشکی آموزش دیده انجام دهید. اگر سوالی دارید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

خواندن  در سونوگرافی بارداری چه چیزهایی بررسی میشود.

 

اولین سونوگرافی دوران بارداری خود را چه زمانی انجام می دهید؟

زمان اولین سونوگرافی بسته به ارائه دهنده شما متفاوت است. برخی از افراد سونوگرافی اولیه انجام می دهند همچنین سونوگرافی سه ماهه اول یا سونوگرافی تعیین تاریخ نامیده می شود. این سونو می تواند در اوایل هفت تا هشت هفته بارداری اتفاق بیفتد. ارائه دهندگان سونوگرافی اولیه را از طریق واژن شما انجام می دهند و به آن سونوگرافی ترانس واژینال میگویند. برخی از ارائه دهندگان اولین سونوگرافی شما را نزدیک به هفته 12 بارداری انجام می دهند.

سونوگرافی اولیه موارد زیر را انجام می دهد:

باردار بودن و همچنین ضربان قلب را بررسی میکند.

اینکه نوزاد یکی یا چند قلو میباشد.

اندازه جنین را اندازه میگیرد.

به تایید سن بارداری و تاریخ زایمان کمک میکند.

 

سونوگرافی 20 هفته ای اسکن آناتومی

شما می توانید در حدود هفته 18 تا 20 بارداری انتظار سونوگرافی را داشته باشید. این سونو به عنوان سونوگرافی آناتومی یا سونوگرافی 20 هفته ای شناخته می شود. در طول این سونوگرافی، ارائه دهنده مراقبت های بارداری شما می تواند جنسیت کودک شما را ببیند اگر کودک شما در موقعیت مناسبی برای مشاهده اندام تناسلی خود قرار دارد.با انجام این سونو پزشک شما میتواند اختلالات تولد مانند شکاف کام را تشخیص دهد یا شرایط جدی مربوط به مغز، قلب، استخوان ها یا کلیه های کودک شما را پیدا کند. اگر بارداری شما خوب و بدون عارضه پیش می رود، ممکن است سونوگرافی 20 هفته ای آخرین سونوگرافی شما در دوران بارداری باشد. با این حال، اگر ارائه دهنده شما در طول سونوگرافی 20 هفته ای شما مشکلی را تشخیص دهد، ممکن است سونوگرافی های اضافی را سفارش دهد.

 

چه زمانی می توانید نوزاد را در سونوگرافی ببینید؟

ارائه دهندگان مراقبت های بارداری می توانند جنین را در سونوگرافی بارداری در اوایل هفته ششم بارداری تشخیص دهند. جنین در حدود هفته هشتم بارداری به جنین تبدیل می شود.اگر آخرین قاعدگی شما دقیق نباشد، ممکن است برای تشخیص ضربان قلب جنین خیلی زود باشد.

 

اوایل بارداری

تصویر زیر مشخصات جنین را در هفته 11 بارداری، یعنی نه هفته پس از لقاح نشان می دهد. در این مرحله سر حدود نیمی از طول جنین را تشکیل می دهد.

 

اوایل بارداری

 

قلب

تصویر زیر هر چهار حفره قلب و همچنین دریچه های قلب را نشان می دهد. این نوع تصویر معمولاً در طی سونوگرافی بین هفته های 18 تا 22 بارداری گرفته می شود. سونوگرافی جنین برای بررسی درست کارکرد قلب و بررسی اینکه آیا ممکن است مشکلات قلبی وجود داشته باشد استفاده می شود.

 

سونوقلب

مغز

در زیر تصویری از قاعده مغز به نام مخچه مشاهده می شود. این نوع تصویر معمولاً در طی سونوگرافی بین هفته های 18 تا 22 بارداری گرفته می شود.

مخچه بخشی از مغز است که هماهنگی و تعادل ماهیچه ها را کنترل می کند. بررسی شکل آن در سونوگرافی می تواند به تیم مراقبت های بهداشتی کمک کند تا نقایص لوله عصبی را پیدا کنند. لوله عصبی در چند هفته اول بارداری تشکیل می شود. بالای لوله تبدیل به مغز می شود. بقیه آن به نخاع تبدیل می شود. مشکلات در رشد لوله عصبی ممکن است منجر به شرایطی مانند اسپینا بیفیدا شود که در آن بخشی از لوله عصبی به درستی رشد نمی کند یا بسته نمی شود. این می تواند منجر به مشکلاتی در نخاع و استخوان های ستون فقرات شود.

 

سونوی مغز

سر

در زیر نمایی از سر جنین مشاهده می شود. خطوط سفید ضخیم تری که یک دایره را تشکیل می دهند جمجمه است. خط سفید در وسط دایره، ساختار خط وسطی است که مغز نوزاد را به دو نیمه راست و چپ آن جدا می کند. اندازه گیری سر می تواند به تعیین سن جنین کمک کند.

 

سونوی سر

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 11 =

سوابق علمی دکتر فاطمه صالحی

  • شرکت در دوره های باز اموزی متخصصان زنان به عنوان سخنران
  • ارائه مقاله در مجلات ISIبا عنوان بررسی اندکس تراکم سرویکس به عنوان شاخص پیشگویی کننده زایمان زودرس
  • سخنران در کارگاه ارزیابی جنین در کنگره جامعه جراحان 1398
  • عضویت در انجمنها و اتحادیه ها:
  • عضو انجمن FMF انگلستان و دارای گواهی دوره های سونوگرافی FMF
  • دارای گواهی نامه کارگاه اکوکاردیو گرافی ونورو سونو گرافی جنین از پرفسور پالادینی