تولد فرزند یکی از موضوعات مورد توجه در خانواده ها به شمار می‌آید. اهمیت به سلامتی و رشد کودک تنها محدود به مسائل تحصیلی و تغذیه‌ای او نمی شود؛ بلکه رعایت کردن این مراقبت‌ها نه تنها در حین بارداری بلکه مشاوره قبل از بارداری نیز بسیار توصیه می‌شود. در ادامه به بررسی اهمیت مشاوره قبل از بارداری و مواردی که در طی این جلسات بررسی می‌شوند، می‌پردازیم.

 

مشاوره قبل از بارداری

اهمیت مشاوره قبل از بارداری

سلامت مادر ارتباط مستقیمی با سلامت فرزند و همچنین شرایط جنین در حین بارداری دارد. در برخی موارد مانند کمبودهای تغذیه‌ای یا وجود داشتن برخی بیماری‌های زمینه‌ای در مادر این موارد باید قبل از بارداری مورد بررسی قرار گیرد و رفع شود و سپس بارداری آغاز شود.

سلامت جنین در حین بارداری و همچنین ریسک ابتلا به برخی بیماری‌های ارثی به سلامت پدر نیز بستگی دارد بنابراین در مشاوره قبل از بارداری نه تنها شرایط مادر مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ بلکه وضعیت پدر نیز مهم است و در برخی موارد حتی سابقه ژنتیکی هر دو فرد نیز مورد مطالعه قرار می‌‌گیرد.

بهترین زمان مشاوره قبل از بارداری

بهترین زمانی که به طور معمول توصیه می‌شود پیش از بارداری به پرشک مراجعه شود، حداقل 3 ماه پیش از بارداری است. چرا که در این مدت آموزش‌های لازم به مادر و پدر داده می‌شود؛ همچنین اگر هر یک از زوجین کمبود تغذیه‌ای داشته باشند، با مکمل یاری می‌توان در این مدت نسبت به رفع مشکل اقدام کرد. یکی از مهم‌ترین مواد مغذی که برای تشکیل کانال نخاعی و سیستم عصبی جنین الزامی است اسید فولیک است که مکمل یاری این ویتامین باید از 2 ماه پیش از بارداری آغاز شود. اهمیت مشاوره پیش از بارداری به قدری بالاست که حتی گاها برخی از پزشکان عنوان می‌کنند که این مشاوره از ویزیت مادر در حین بارداری نیز مهم‌تر است.

 

مشاوره قبل از بارداری

 

مواردی که مشاوره پیش از بارداری الزامی است:

  • سن مادر بالای 40 سال باشد.
  • مادر یا پدر بیماری زمینه‌ای و ژنتیکی داشته باشند.
  • مادر در سنین پایین و نوجوانی باشد.
  • مادر مشکل سوتغذیه یا کمبود برخی از مواد مغذی را داشته باشد.
  • اگر مادر از روش‌های پیشگیری بارداری دارویی یا هورمونی استفاده کرده باشد.
  • اگر فرد سابقه بارداری ناموفق داشته باشد.
  • اگر مادر اضافه وزن حاد یا چاقی داشته باشد.

 

سخن پایانی

همان‌طور که اشاره شد مشاوره قبل از بارداری یکی از موارد مهمی است که در صورتی که به درستی و در زمان مناسب انجام بگیرد، می‌تواند سلامت فرزند را هرچه بیش‌تر برای شما به ارمغان بیاورد؛ به این منظور به شما توصیه می‌شود به دکتر فاطمه صالحی متخصص زنان و زایمان، یکی از متخصصان برجسته و با تجربه در این حوزه، مراجعه کنید.