preloader

انواع سونوگرافی بارداری

انواع سونوگرافی بارداری

سونوگرافی در بارداری چیست؟

سونوگرافی یک آزمایش پیش از تولد است که برای اکثر زنان باردار ارائه می شود. از امواج صوتی برای نشان دادن تصویرکودک شما در رحم استفاده می کند. سونوگرافی به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کمک می کند تا سلامت و رشد کودک شما را بررسی کند.

سونوگرافی می تواند بخش ویژه ای از بارداری باشد – این اولین باری است که می توانید کودک خود را ببینید. بسته به زمان انجام این کار و موقعیت کودکتان، ممکن است بتوانید دست ها، پاها و سایر اعضای بدن او را ببینید. شما با این کار تشخیص میدهید که نوزادتان پسر است یا دختر، بنابراین اگر نمی‌خواهید بدانید، حتماً به پزشک خود بگویید!

اکثرزنان در سه ماهه دوم بارداری خود در هفته های 18 تا 20 بارداری سونوگرافی انجام می دهند. برخی نیز قبل از هفته 14 بارداری سونوگرافی سه ماهه اول (که سونوگرافی اولیه نیز نامیده می شود) انجام می دهند. تعداد و زمان سونوگرافی ممکن است برای زنان مبتلا به بیماری های خاص مانند آسم و چاقی متفاوت باشد.

 

چرا سونوگرافی جنین در بارداری مهم است؟

سونوگرافی یکی از معدود راه هایی است که ارائه دهنده مراقبت های بارداری شما می تواند نوزاد شما را ببیند و صدای او را بشنود. این کار می تواند به آنها کمک کند تا تعیین کنند که در چه دوره ای از بارداری هستید، آیا کودک شما به درستی رشد می کند یا آیا مشکلات احتمالی دربارداری وجود دارد یا خیر. سونوگرافی بسته به آنچه ارائه دهنده شما به دنبال آن است در هر زمانی از بارداری ممکن است انجام شود.

 

دو نوع اصلی سونوگرافی بارداری

دو نوع اصلی سونوگرافی بارداری، سونوگرافی ترانس واژینال و سونوگرافی شکمی است. هر دو از یک فناوری برای تولید تصاویر کودک شما استفاده می کنند.در سونوگرافی ترانس واژینال ارائه دهنده مراقبت های بارداری یک دستگاه گرز مانند در داخل واژن شما قرار میدهد. و آنها در سونوی شکمی با قرار دادن دستگاهی روی پوست شکم شما سونوگرافی شکم را انجام می دهند.

 

چه چیزی را می توان در سونوگرافی بارداری تشخیص داد؟

سونوگرافی قبل از تولد دو کار انجام می دهد:

سلامت کلی، رشد و تکامل جنین را ارزیابی می کند.

برخی از عوارض و شرایط پزشکی مرتبط با بارداری را تشخیص می دهد.

در اکثر بارداری ها، سونوگرافی تجربه مثبتی است و ارائه دهندگان مراقبت های بارداری هیچ مشکلی پیدا نمی کنند. با این حال، مواقعی وجود دارد که اینطور نیست و ارائه دهنده شما اختلالات تولد یا سایر مشکلات بارداری را تشخیص می دهد.

 

دلایلی که ارائه دهنده شما سونوگرافی قبل از تولد را انجام می دهد عبارتند از:

از باردار بودن خود مطمئن شوید.

حاملگی خارج از رحم، حاملگی مولار، سقط جنین یا سایر عوارض اولیه بارداری را بررسی کنید.

سن بارداری و تاریخ زایمان کودک خود را تعیین کنید.

رشد، حرکت و ضربان قلب کودک خود را بررسی کنید.

به دنبال چند نوزاد (دوقلو، سه قلو یا بیشتر) باشید.

اندام های لگنی مانند رحم، تخمدان ها و دهانه رحم را بررسی کنید.

بررسی کنید که چه مقدار مایع آمنیوتیک دارید.

محل جفت را بررسی کنید.

موقعیت کودک خود را در رحم خود بررسی کنید.

مشکلات مربوط به اندام ها، ماهیچه ها یا استخوان های کودک خود را تشخیص دهید.

سونوگرافی ابزار مهمی برای کمک به ارائه دهندگان برای بررسی شرایط مادرزادی (شرایط تولد نوزاد شما) است.

سونوگرافی همچنین بخشی از پروفایل بیوفیزیکی (BPP) است، آزمایشی که سونوگرافی را با یک تست بدون استرس ترکیب می کند تا ارزیابی کند که آیا کودک شما اکسیژن کافی دریافت می کند یا خیر.

غربالگری نوعی آزمایش است که تعیین می کند آیا احتمال ابتلای کودک شما به یک بیماری خاص بیشتر است یا خیر. در این آزمایش ارائه دهنده شما از اولتراسوند برای هدایت سوزن در برخی از روش های تشخیصی در بارداری مانند آمنیوسنتز یا CVS (نمونه برداری از پرزهای کوریونی) استفاده می کند.

خواندن  مدت زمان لازم تا بارداری

 

انواع سونوگرافی

بارداری زودرس یا سونوگرافی قرار ملاقات (8-11 هفته)

سونوگرافی NT یا اسکن شفافیت نوکال Nuchal Translucency Scan (11-14 هفته)

سونوگرافی ناهنجاری اولیه (هفته 14-18)

سونوگرافی آنومالی جنین (هفته 23-19)

سونوگرافی رشد یا سونوگرافی سلامت جنین (24-42 هفته)

در هفته 36 توصیه می شود

اختیاری – چهار بار در هفته، بیشتر در برخی شرایط

 

اوایل بارداری/سونوگرافی دوستیابی (هفته 8 تا 11)

این اسکن برای تایید بارداری و تعیین تاریخ تخمینی بارداری (EDD) انجام می شود. ضربان قلب جنین در این اسکن تشخیص داده می شود. اکثر والدین برای اطمینان خاطر این اسکن را انتخاب می کنند. همچنین دانستن این تاریخ توسط اسکن قبل از آزمایش خون به نام آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT) برای محاسبه احتمال ابتلا به سندرم داون ضروری است. این اسکن روی شکم شما انجام می شود. گاهی اوقات ممکن است برای دریافت اطلاعات بیشتر و تصویر واضح تر به اسکن داخلی نیاز باشد.

 

سونوگرافی

سونوگرافی شفافیت نوکال (11-14 هفته)

این اسکن معمولاً از طریق شکم انجام می شود و گاهی اوقات ممکن است یک اسکن داخلی اضافی مورد نیاز باشد.این اسکن برای موارد زیر انجام می شود:

تأیید میکند که قلب کودک تشکیل شده است .

برای تخمین دقیق تر مدت بارداری. این ممکن است در حاملگی هایی که با IVF تصور می شوند، که در آن تاریخ های محاسبه شده از انتقال جنین دقیق تر است، ضروری نباشد.

برای اندازه گیری قد نوزاد؛

برای تشخیص اینکه آیا بیش از یک نوزاد وجود دارد یا خیر و برای ارزیابی اینکه آیا جفت مشترکی وجود دارد یا خیر، که در بارداری نیاز به نظارت دقیق دارد.

برای ارزیابی ساختار جنین از جمله اندازه گیری مایع در پشت گردن نوزاد.

برای بررسی اینکه آیا احتمال کم یا زیاد ابتلای نوزاد به مشکلات کروموزومی رایج مانند سندرم داون، سندرم ادوارد و سندرم پاتاو وجود دارد یا خیر.

اگر هر گونه ناهنجاری در اسکن اولیه یافت شود، ارزیابی دقیق و مشاوره بیشتر در مورد گزینه های بیشتر در همان ارزیابی توسط پزشک ارائه خواهد شد.

آزمایش خون برای غربالگری سندرم داون – برای آزمایش بیوشیمیایی و همچنین آزمایش DNA آزاد جنین که در غیر این صورت به عنوان آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد یا NIPT شناخته می شود نیز ممکن است در صورت درخواست ارائه شود.

 

سونوگرافی ناهنجاری اولیه (هفته 14 تا 18)

لطفا عکس پایین را ببینید. مانند هفته 19-22 است، اما برخی از ساختارهای نوزاد ممکن است خیلی کوچک یا در مراحل رشد باشند و ممکن است نتوان طبیعی بودن را تایید کرد. معمولاً اگر عوامل خطر شناخته شده برای ناهنجاری هایی مانند اسپینا بیفیدا وجود داشته باشد یا اگر والدین مشتاق باشند جنسیت کودک را زودتر بدانند، این پیشنهاد می شود. این سونو ممکن است زودتر انجام شوند، اما ممکن است برخی از ساختارها قابل مشاهده نباشند و از این رو، برای تأیید، سونو مجدد در هفته‌های 19-22 مورد نیازاست.

 

ناهنجاری اولیه

 

سونوگرافی آنومالی جنین (هفته 18 تا 24)

این سونو معمولا در هفته 19-22 انجام می شود. این یک بررسی سیستماتیک از سر تا پای نوزاد است تا ببیند آیا ساختارها همانطور که برای این سن انتظار می رود طبیعی به نظر می رسند یا خیر. این اسکن است که در آن بیشتر ناهنجاری ها در صورت وجود تشخیص داده می شوند.

در طی این سونو، موقعیت جفت و جریان خون از طریق جفت نیز ارزیابی خواهد شد. این اطلاعات به برنامه های مدیریت بیشتر در بارداری کمک می کند.

علاوه بر این، خطر زایمان زودرس را می توان با اندازه گیری طول دهانه رحم با سونو داخلی پیش بینی کرد.

 

انومالی جنین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 13 =

سوابق علمی دکتر فاطمه صالحی

  • شرکت در دوره های باز اموزی متخصصان زنان به عنوان سخنران
  • ارائه مقاله در مجلات ISIبا عنوان بررسی اندکس تراکم سرویکس به عنوان شاخص پیشگویی کننده زایمان زودرس
  • سخنران در کارگاه ارزیابی جنین در کنگره جامعه جراحان 1398
  • عضویت در انجمنها و اتحادیه ها:
  • عضو انجمن FMF انگلستان و دارای گواهی دوره های سونوگرافی FMF
  • دارای گواهی نامه کارگاه اکوکاردیو گرافی ونورو سونو گرافی جنین از پرفسور پالادینی